Biura i domy maklerskie

Kryteria klasyfikacji biur maklerskich

Aby przygotować ranking biur maklerskich przyjąłem kilka założeń umożliających klasyfikację. Pod uwagę są brane tylko biura oferujące usługi internetowe dla małych i średnich inwstorów. Do oceny przyjęto standartowe opłaty i powizje. Do zleceń składanych przez telefon przyjąłem średnią wartość zlecenia 1800 zł. Niekiedy stosowane są promocje, ważne w różnych okresach czasu, co utrudnia rzetelną klasyfikację. Wiadomo, że duży inwestor zawsze może wynegocjować korzystniejsze warunki. Biura i domy maklerskie zostały porównane pod względem następujących kryteriów:

 • prowizja akcji internetowa
 • prowizja obligacji
 • prowizja od zleceń telefonicznych na akcje
 • minimalna prowizja
 • opłata za prowadzenie rachunku
 • prowizja dla kontraktów terminowych
 • ilość Punktów Obsługi Klienta - POK (dostępność usług osobistych)
 • zlecenia na rynki zagraniczne
 • możliwość założenia IKE jako rachunku maklerskiego
 • zniżka prowizji przy tzw. "daytradingu"


Przy każdym rankingu jest pewna doza subiektywizmu, chociażby przy doborze kryteriów czy zasadzie punktowania oraz krótkoterminowych promocjach.

Wiadomo, że istotna jest niezawodność i brak awarii. Te cechy są niemierzalne, ale z opinii internautów wynika, że najgorzej sobie radzą biura z dużą ilością klientów, czyli biura dużych banków. Po części wynika to z przeciążenia systemów informatycznych, a po części z faktu, że im więcej klientów tym większe prawdopodobieństwo, że komuś coś się nie spodoba i opinia trafi na forum.

Oprócz prowizji, warto zwrócić uwagę na możliwość zapisu przez internet na akcje oferowane na rynku pierwotnym. Dla graczy istotnymi będą prowizje przy daytradingu oraz oprocentowanie linii kredytowej, tzw. Rachunku Inwestora Giełdowego (RIG), gdzie zabezpieczeniem kredytu są papiery wartościowe zaksięgowane na rachunku maklerskim. Dla doświadczonych inwestorów istotna będzie tzw. krótka sprzedaż, czyli zarabianie na zniżkach cen akcji. W tym wypadku istotnym parametrem jet koszt pożyczenia akcji od biura. Zestawienie obejmuje wszystkie instytucje maklerskie oferujące usługi internetowe na polskim rynku. Większość biur jest zachowawcza i nie odbiega ofertą (zwłaszcza prowizjami) od konkurencji.

Wykaz biur maklerskich


Biuro Maklerskie Alior
Dom Maklerski BOŚ
Dom Maklerski Banku Handlowego
Dom Maklerski PKO BP
XTB Brokers
Amerbrokers
Kredyt Bank
ING BSK
BGŻ
BPS
BPH
BRE
Noble Securities
Internetowy Dom Maklerski
Trigon (d. Penetrator)
Beskidzki Dom Maklerski
Millennium
BZ WBK
CDM
DM PEKAO
mbank (emakler)


Rachunek maklerski IKE

Kilka poniższych biur umożliwia prowadzenie oddzielnego rachunku maklerskiego jako IKE, gdzie nie jest pobierany podatek od zysków z transakcji, pod warunkiem, że nie wypłacimy pieniędzy przed 60 rokiem życia. Podane stawki opłat i prowizji są zgodne z tabelami poszczególnych instytucji. Zawsze można próbować negocjacji, zwłaszcza gdy mamy w tym samym biurze zwykły rachunek maklerski i duże obroty na nim. Wydaje się, że najlepsze warunki ma BOŚ, BRE i PKO BP.

LpBiuro Opłata roczna
(zł)
Minimalna prowizja
(zł)
Prowizja akcje
(%)
Prowizja obligacje
(%)
Wypłata przed
terminem 12 miesięcy
(zł)
Przeniesienie papierów
(zł)
1BOŚ 0 5 0,38 daytrading 0,15 0,19 150 opłata KDPW
2BRE 50 3 0,39 0,20 0 0,2% minimum 50 zł od waloru
3PKO BP 0,25% aktywów minimum 20 zł, max 55 zł 5 0,39 0,20 1500
4DnB Nord 60 2,5 + opłata GPW/KDPW 0,38 + opłata GPW/KDPW 0,19 + opłata GPW/KDPW 0 0,1% minimum 50 zł od waloru
5BZ WBK 55 6 0,39 0,25 150 opłata KDPW
5BDM SA 49 5,95 0,39 0,19 149 1,49% portfela, nie mniej niż 99 zł

stan na koniec marca 2011 r.

Biura maklerskie - inne

Poniżej podane biura nie prowadzą rachunków internetowych dla inwestorów na GPW w Warszawie. Niektóre z nich koncentrują się na operacjach na rynku walutowym, inne na inwestorach instytucjonalnych.
 • DB Securities SA
 • Dom Maklerski FIO
 • Dom Inwestycyjny IPOPEMA SA
 • Fortis Securities Polska SA
 • TMS Brokers Dom Maklerski SA