
Warren Buffett, zdjęcie z 1994r. podczas wykładu na Uniwersytecie Północnej Karoliny.
Żródło: Zdjęcie z video "Warren Buffet Talks Business" (VHS). Copyright: 1995 by The University of North Carolina Center for Public Television.
Żródło: Zdjęcie z video "Warren Buffet Talks Business" (VHS). Copyright: 1995 by The University of North Carolina Center for Public Television.
Warren E. Buffet urodził się w 1930 roku. Od dziecka interesował się matematyką i różnego rodzaju obliczeniami. Opowiadają, że jego pierwszym biznesem było kupno w sklepie dziadka sześciopaku Coca Coli za 25 centów i odsprzedanie każdej butelki za 5 centów - czyli zarobił pierwsze 5 centów mając sześć lat! Gdy miał jedenaście lat zarabiał już pieniądze zarówno pracując, jak i inwestując na giełdzie, mimo że miał zamożnych rodziców (ojciec był maklerem). W trakcie studiów poznał zasady inwestycyjne Benjamina Grahama, a potem przez 2 lata pracował w firmie należącej do Grahama stosując te zasady w praktyce.
Od 1956 pracuje jako wspólnik w firmie inwestycyjnej osiągając średnio rocznie prawie 30% przyrost zysków. Stale stosuje zasadę inwestowania na podstawie wartości firmy, a nie koniunkturalnej mody. Od 1962 roku kupuje akcje firmy włókienniczej Berkshire Hathaway, która pod jego wpływem po pewnym czasie zaprzestaje nieopłacalnej w USA produkcji tkanin (skąd my to znamy!) i przekształca się w firmę inwestycyjną.
Buffett kupując akcje firm kieruje się przede wszystkim rachunkiem wyników, ilością pieniędzy generowanych dla akcjonariuszy, jakością kadry kierowniczej, rozsądnym zadłużeniem i zrozumieniem działalności spółki (przez długie lata nie inwestował w tzw. nowe technologie, twierdząc, że nie zna się na ich działalności). Cenionymi branżami w portfelu Buffetta są banki, ubezpieczenia, media i firmy zbliżone do statusu monopolisty. Ostatnio interesuje się sieciami telewizji kablowej i internetu.

Ulubionym napojem jest "Cherry Coke", a jedną z preferowanych firm Coca-Cola. W swoich inwestycjach w przeważającej części stosuje zasady wyceny wartości spółki podobne do zaproponowanych przez Grahama, a dopełnia oceny jakością firmy wzorowaną na Fisherze. Dziś Warren Buffett jest obok Billa Gatesa najbogatszym człowiekiem na świecie, a jego majątek pochodzi z inwestycji kapitałowych. Jest osobą dość oszczędną: mieszka w Omaha, w domu, który kupił w latach 50-tych ubiegłego wieku za 31 500 USD. Na kupno używanego samolotu Falcon za 850 000 USD dał się namówić dopiero w 1986 roku, kiedy już trudno mu było zachować incognito w masowych środkach komunikacji. Oficjalna strona internetowa Berkshire Hathaway Inc. jest też bardzo skromna.

Buffett czyli "Wyrocznia z Omaha" zainwestował w 1998 roku w prawie 130 milionów uncji srebra (jedną piątą całej produkcji 1998r.) po średniej cenie 6$ za uncję. Niewielu przewidywało wtedy boom na rynku surowców. W 2006r. srebro kosztowało 14,68$ za uncję.
Pewien problem stanowi wielkość majątku kontrolowanego przez Berkshire Hathaway. Sukcesy zarządzania przyciągnęły znaczne kapitały, dlatego trudniej jest osiągać dobre wyniki (ten problem znają wszystkie fundusze inwestycyjne). Gdyby Buffet miał mniejsze pieniądze w zarządzaniu, starałby się prawdopodobnie czekać na okazję i kupować firmy poniżej wartości likwidacyjnej.
Nasz inwestycyjny guru zawsze był przeciwny kontraktom terminowym. Twierdził, że powinny być zakazane, ale w marcu 2002 roku sam zagrał na osłabienie waluty amerykańskiej twierdząc, że wzrastający deficyt i ujemny bilans handlu zagranicznego spowodują osłabienie dolara. Nieco później kupił 20 letnią opcję put na indeks giełdowy. Czyli wierzy w długoterminowy trend wzrostowy akcji.
Jak ciekawostkę przytaczam wygranie w styczniu 2006 aukcji charytatywnej na eBay, na obiad z Warrenem Buffettem, przez 45 letniego inwestora z Palo Alto (CA) za cenę - bagatela - 620 000 USD. Zwycięzca aukcji chciał osobiście podziękować Buffettowi za nauki zaczerpnięte z jego filozofii inwestowania.
W połowie 2006 roku Warren Buffett podjął decyzję o przeznaczeniu większej części swego ogromnego majątku na cele charytatywne. Zamierza przekazać znaczną kwotę fundacji Billa i Melindy Gates.
W jesieni 2009 roku Berkshire przejęło za 26 miliardów dolarów Burlington Northern Santa Fe, jedną z największych spółek kolejowych w Ameryce, z przychodami na poziomie 18 miliardów dolarów, której korzenie sięgają 1849 roku. Dotychczas największą transakcją Buffetta było przejęcie w 1998 roku za 18 miliardów dolarów towarzystwa reasekuracyjnego General Re.
Warren Buffett i Bill Gates, oprócz tego, że są najbogatszymi ludźmi w USA, mają inną wspólną cechę - są miłośnikami gry w brydża. Często uczestniczą w turniejach, grają przez internet Jako "T-Bone" i "Challengr", oraz wsparli program nauki brydża w amerykańskich szkołach średnich kwotą miliona dolarów.
Majątek Buffeta szacowany jest na 60,8 mld USD (wg Forbes), wartość jednej akcji Berkshire Hathaway A kształtuje się na poziomie 208 500 USD (nigdy nie było splitu akcji). Portfel Berkshire Hathaway stanowią obecnie m.in. następujące akcje (stan na 31.12.2015):
